Audio Service Volta P İşitme Cihazı
19 Ocak 2018
Çocuklarda İşitme Kaybı
22 Ocak 2018
Tümünü Göster

Yetişkinlerde İşitme Kaybı

Yetişkinlerde İşitme Kaybı

Yetişkinlerde İşitme Kaybı

Yetişkinlerde İşitme Kaybı Nedir ?

İşitme kaybı çeşitli nedenlerle tek veya iki kulakta görülebilen, ses şiddetinde, uzak- yakın veya kalın- ince seslerde ortaya çıkabilen bir kayıptır. İşitme kaybı tek başına bir rahatsızlık olmayıp, rahatsızlıkların belirtisi olarak görülmektedir. Bireyin okul, iş ve sosyal hayatını derinden etkileyen işitme kaybı, ilerleyen teknoloji sayesinde işitme cihazları ile kolaylıkla giderilmektedir.

İşitme Kaybı Neden Olur?

  • Kalıtsal yatkınlık: Bazı genlerin işitme problemlerine sebep olabildiği bilinmektedir. Ailenizde işitme kaybı yaşayan kişiler varsa, sizin de işitme kaybı yaşama olasılığınız artmaktadır.
  • Yaş: İnsanlarda yaş ilerledikçe organların birçoğu yaşlılığa bağlı olarak zarar görmektedir. Kulak ve işitme sinirleri de yaşlılıktan etkilenebilmektedir.
  • Meslek: Uzun süre gürültülü ortamlarda çalışmak (fabrikalar, imalathaneler, inşaatlar gibi) veya kısa süreleri ani seslere maruz kalmak (silah sesi gibi) işitme sinirlerinde tahribat yapabilmektedir.
  • Kulaklıkla Müzik Dinlemek: Günümüz teknolojisinin kulaklıkları çok yüksek ses çıkışlarına sahiptir. Bu kulaklıklarla yüksek sesle ve uzun süreli müzik dinlemek geçici veya kalıcı işitme kaybına neden olabilmektedir.
  • Geçirilen Hastalıklar: Orta kulak iltihabı, Kemikçik kireçlenmesi, bazı tümörler, baş- boyun yaralanmaları işitme kaybına sebep olabilmektedir.
  • İlaçların Yan Etkileri: Bazı ilaçlar yan etki olarak geçici veya kalıcı işitme kaybına sebep olabilmektedir.

İşitme Kaybının Tedavisi

Öncelikle işitme kaybının nedeni bir KBB uzmanı tarafından belirlenmelidir.

Uzman doktorun teşhisine göre işitme kaybı;

  • İşitme cihazıyla: İşitme cihazı kişinin kaybına göre konunun uzmanları tarafından kişiye denenir. Model tercihi ve gerekli ses ayarlamaları yapıldıktan sonra kişi işitme cihazı kullanıp duymaya başlar.
  • İlaç tedavisiyle: İşitme kaybı çeşitli enfeksiyonlardan kaynaklanıyorsa, uzman doktor tarafından ilaç tedavisi tavsiye edilir.
  • Ameliyatla: İşitme kaybı anatomik bir bozukluk veya kulak zarı yırtıkları gibi sebeplerden kaynaklanıyorsa hasta KBB uzmanları tarafından ameliyat edilerek işitme kaybı giderilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7/24 Bize Ulaşın!

Erde Cem YILDIRIM

 

Şirket Yetkilisi

 

Tel: 0 539 253 80 90

This will close in 20 seconds