Denemeden Almayın!
18 Ocak 2018
Tümünü Göster

İşitme Cihazı Neye Göre Alınır?

İşitme Cihazları

İşitme Cihazı Nasıl Alınır?

İşitme sorununuz mu var? Kulak çınlaması ile yaşamak zorunda mı kalıyorsunuz? Konuşulanları duyuyor ancak anlayamıyor musunuz? İşitme cihazı alım rehberimize hoş geldiniz.

İşitme Cihazı Neye Göre Alınır?

  • İşitme kaybı cinsi ve şiddetine göre
  • Kullanıcının yaş ve sosyal konumuna göre
  • Kullanıcının kulak içi veya kulak arkası tercihine ve kulak anatomisine göre

İşitme cihazı araştırması yaparken;

  • İşitme kaybının kaç Desibel(ses yüksekliği) olduğu
  • Konuşmayı ayırt etme yüzdesinin ne kadar olduğu
  • Kullanıcının nasıl bir model ile rahat edebileceği en önemli faktörlerdir.

İşitme cihazı, odyoloji (işitme) testleri sonucuna göre kişinin işitme özellikleri ölçülerek, işitme eşiklerine göre uygulanmalıdır. Cihazın ses gücünün derecesi ve teknik özellikleri işitme kaybına ve konuşmayı ayırt etme skoru’ na göre ayarlanır.

Desibel: Ses yüksekliği için kullanılan birimdir. Konuşma sesleri 50-65 desibel aralığındayken, gürültülü bir aracın sesi 100 desibel civarında, uçak sesi 120 desibel civarındadır.

Konuşmayı Ayırt Etme Yüzdesi: Kişinin duyduğu kelimelerin ne kadarını ayırt ettiğini ölçen testtir. Bu test, işitme uzmanları tarafından hastaya fonetik dengeli kelimeler söylenip tekrar etmesi istenerek yapılır. Bu kelimelerden ne kadarını tekrar edebildiği konuşmayı ne kadar ayırt ettiğini ölçer.

Duyuyorum ancak anlamıyorum’ diyen kişilerin sorunu konuşmayı ayırt etme skorlarının düşük olmasıdır.
Bu durumdaki kişilerin işitme cihazı kullanmaya hızlı bir şekilde başlaması gerekmektedir. Konuşmayı ayırt etme oranı azaldığı zaman, işitme sinirleri zarar görmüş demektir. Zarar gören işitme sinirlerinin hiçbir tedavisi yoktur. Ancak hasta cihaz kullanarak sinirlerinin zarar görmesini durdurabilmektedir. Bu sebeple işitme ve anlama kaybında erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

İşitme Eşikleri: İşitme testinde sesler farklı frekanslar(hertz) ve farklı şiddetlerde (desibeller) aralığında hastanın kulağına gönderilir. Hasta duyduğu seslerde test odasındaki tuşa basar. Bu eşikleri belirlemenin amacı kişinin hangi frekanslarda kaybı olduğunu bulmaktır.

İşitme Kaybı: Kişinin belirli tonlarda(frekanslarda) gönderilen belirli şiddetlerdeki(desibel) seslerde yaşadığı kayıptır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7/24 Bize Ulaşın!

Erde Cem YILDIRIM

 

Şirket Yetkilisi

 

Tel: 0 539 253 80 90

This will close in 20 seconds