Çift Taraflı Cihaz Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Ülkemizde bazı kesimlerde çift taraflı duyma kaybı olmasına rağmen tek kulağa cihaz kullanmanın yeterli olduğu gibi yanlış bir algı vardır. Oysaki, her insanın anatomik olarak hem sağ, hem sol kulağından duyması gereklidir. Her iki kulağından eşit seviyede duyamayan bir birey sesin tam olarak nereden geldiğini kavramada, karşılıklı sohbetlerde konuşanın dediklerini net anlamada ve sosyal yaşama tam olarak katılmakta sıkıntılar yaşar. Ayrıca tek cihaz kullanan birey örneğin sağ kulağına cihaz kullanıyorsa duyma yükünün büyük bir kısmı sağ kulağa bineceğinden sol kulağının duyması zamanla azalabilmektedir.

  • 2 kulağında da duyma kaybı olan bir insan tek cihaz kullandığında etrafındaki seslerin nereden geldiğini anlamada sıkıntı yaşar ve konuşmalardan daha çok sesin nereden geldiğini takip etmeye gayret gösterir. Bu durum sosyal yaşamda bireye olumsuz olarak yansır. Çift taraftı cihaz kullanan bir birey ise her iki kulağından da duyduğundan sesin yönünü hemen kavrar ve konuşmalara daha rahat odaklanır.
  • Çift taraflı cihaz kullanıcıları her iki kulaktan da sesleri tam olarak duyduklarından, sohbet ederken, Tv seyrederken ya da camideyken konuşulanları 2 kat net olarak anlar. Bu durum da kişinin kendine olan güveninin yerine gelmesini ve sosyal yaşama rahat bir şekilde katılmasını sağlar.
  • 2 kulağında da duyma sıkıntı olan birey tek cihaz kullanırsa cihaz olmayan kulağın duyması zamanla zayıflayacaktır. Bu da ileriki yaşamında bireyi tek kulakla duymaya mahkum edecek, insanlarla iletişimi istediği seviyede olamayacaktır. Dolayısıyla çift taraflı cihaz kullanımı pek çok yönden çok önemlidir.
  • SGK emeklilere, sigortalı çalışanlara, yeşil kartlılara ve 65 yaş aylığı alanlara ve çocuklara gerekli şartlar sağlanıyorsa 6 ay ara ile her 2 kulağa da ödeme yapmaktadır. Yani SGK da çift cihaz kullanımı için vatandaşlara destek olmaktadır.

 

7/24 Bize Ulaşın!

Erde Cem YILDIRIM

 

Şirket Yetkilisi

 

Tel: 0 539 253 80 90

This will close in 20 seconds