SORU : Çift Taraflı Cihaz Kullanmanın Avantajları Nelerdir?
CEVAP: Ülkemizde bazı kesimlerde çift taraflı duyma kaybı olmasına rağmen tek kulağa cihaz kullanmanın yeterli olduğu gibi yanlış bir algı vardır. Oysaki, her insanın anatomik olarak hem sağ, hem sol kulağından duyması gereklidir. Her iki kulağından eşit seviyede duyamayan bir birey sesin tam olarak nereden geldiğini kavramada, karşılıklı sohbetlerde konuşanın dediklerini net anlamada ve sosyal yaşama tam olarak katılmakta sıkıntılar yaşar. Ayrıca tek cihaz kullanan birey örneğin sağ kulağına cihaz kullanıyorsa... Detaylar için Tıklayınız.
SORU : İleri Derece Kaybı Olanlar Cihazlardan Fayda Görür mü?
CEVAP: Günümüz teknolojisi 95 Db işitme kaybına kadar kişilerin duymasını sağlamaktadır. İleri derece kaybı olanlar duymamaya mahkum değildir. Aksine doğru ve kaliteli işitme cihazıyla sesleri rahat duyar ve anlar. Oticon’un Chili, Dynamo ve Sensei serileri ileri derece duyma kaybına özel tasarlanmıştır. Yüksek kanal bant sayıları ve anti feedback kalkanlarıyla... Detaylar için Tıklayınız.
SORU: İşitme cihazı için SGK ödeme yapar mı? Şartları nedir?
CEVAP: SGK emeklilere, sigortalı çalışanlara, yeşil kartlılara, 65 yaş üstü aylığı alanlara ve yakınlarına cihaz kullanmaları için cihazın belirli bir kısmını ödeyerek destek olmaktadır. 18 yaş altı kişilere devlet her 2 kulağa da aynı anda ödeme yapmaktadır. 18 yaş üstü olanlara ise 6 ay ara ile her 2 kulağa da ödeme yapmaktadır. SGK’dan ödeme alabilmek için kişinin işitme testinde (odyo) her 2 kulağında da hava yolları ortalamasının en az 30 DB ve üstü olması gerekmektedir. Raporda 2 doktorun imzası ve kaşesi olmalıdır. Ödeme için rapor, reçete ve işitme testi tam olmalıdır. Detaylar için Tıklayınız.
SORU: İşitme cihazımda hışırtı var ve cadde gürültüleri beni rahatsız ediyor.
CEVAP: Kulak kalıbınızı en son ne zaman yaptırdınız? Kulak kalıpları senede bir kez değişmelidir.
İşitme cihazınızı aldığınız yere giderek tekrar ses ayarı yaptırmanız gerekebilir.
Cihaz ses ayarlarınızın odyometrist veya odyologlar tarafından yapıldığından emin olunuz.
SORU: İşitme cihazımdan ses gelmiyor, neden olabilir?
CEVAP: İşitme cihazınız bazı nedenlerle çalışmıyor olabilir. Her şeyden önce lütfen hiç açılmamış bir pil takın.
İşitme cihazınız kulak arkası ise;
Kulak kirine bağlı olarak hortum veya kalıp tıkanmış olabilir. Kalıbınızın temizliğini yaptığınızdan emin olun.
Eğer kalıbınızı temizledikten sonra problem hala devam ediyor ise hortum tıkanmış olabilir. Hortum değişimleri Yeni Hayat İşitme Merkezinden cihaz alan hastalar için 2 yıl süre ile ücretsizdir. Tüm marka ve modelde cihazlar için hortumlar merkezimizde bulunmaktadır.
Eğer pil değişimi, kalıp temizliği ve hortum değişiminden sonra cihazınızdan hala ses gelmiyor ise lütfen cihazı aldığınız merkeze giderek işitme uzmanlarına cihazınızı gösteriniz. Merkezimizde tüm marka ve modelden işitme cihazları için teknik servis hizmeti verilmektedir.
Eğer cihazınız kulak içi ise;
Kulak kirinden kaynaklı filtre tıkanmış olabilir. Cihaz kutunuzdan çıkan filtre ile eski filtreyi değiştirip yerine yenisini takın. Eğer cihazınızdan hala ses gelmiyor ise lütfen cihazı aldığınız merkeze giderek işitme uzmanlarına cihazınızı gösteriniz. Merkezimizde tüm marka ve modelden işitme cihazları için teknik servis hizmeti verilmektedir.
SORU: İşitme cihazı kullanırken telefonla konuşabilir miyim?
CEVAP: Merkezimizde bulunan orta-üst model cihazlarda otomatik telefon programı özelliği bulunmaktadır. Kullanıcı çok rahat bir şekilde cihaz kullanırken telefonla konuşabilmektedir. Cihaz, telefonun kulağa yaklaştığında telefonu algılayıp programı ayarlamaktadır.
Cihazların bluetooth ile telefona bağlanması bir başka seçenektir. Merkezimizde hizmete sunulan Oticon marka işitme cihazlarında Streamer pro ürünü kullanılarak telefon, tv, bilgisayar gibi araçlar ile kablosuz bağlantı kurmak ve sesleri ortam gürültüsü olmadan en üst kalite ile direkt olarak cihazdan duymak mümkündür.
Bluetooth bağlantı cihazları için merkezimizle irtibata geçip, ücretsiz 1 hafta işitme cihaz denemesi ile beraber bluetooth aparatı Streamer Pro ürünümüzü deneyebilirsiniz.