Kulak Çınlaması

Sürekli kulak çınlamasının birçok sebebi vardır. Bunların başlıca nedenleri duyma kaybı, aniden yüksek sese maruz kalma, kalp ve tansiyon hastalıkları, kullanılan ilaçların yan etkileri, psikolojik rahatsızlıklar ve uzun süre yüksek sesli ortamda çalışmak olarak sıralanmaktadır. Sürekli kulak çınlaması şikayeti olanlar sessiz ortamlarda çınlamayı daha çok duyar. Çınlamaya çare bulunmazsa zamanla çınlama genellikle artış göstermektedir.

Süreli kulak çınlaması uygun işitme cihazı ile tedavi edilebilir. Sürekli kulak çınlaması tedavisinde çınlama/tinnitus) maskeme özelliğine sahip işitme cihazları kullanılmaktadır. Yeni Hayat İşitme Merkezi’nde hastalara uygulanan Oticon marka Ria 2 Pro Ti, Neral 2 Pro Ti, Alta 2 Pro Ti, ve OPN1, OPN2, OPN 3 modellerinde çınlama maskeleme özelliği vardır. Hastanın çınlama tipleri belirlendikten sonra kabaca hastanın kulağına çınlaması ile ters dalga özelliklerinde sesler göndererek kişinin çınlaması baskılanmaktadır. Gönderilen bu seslerin şiddeti hastanın çınlama şiddetine göre ayarlanır.

Duyma kaybı olan bireylerde özellikle yüksek frekanslarda(ince sesler) duyma kaybı varsa sürekli kulak çınlaması yaşama olasılığı yüksektir. İşitme cihazı hem çınlamaya ters dalga özelliği göndererek hem de kulağın dışarıdaki sesleri tam olarak duymasını sağlayarak çınlamayı tedavi eder.

İşitme cihazı ile sürekli kulak çınlaması tedavisi kişiden kişiye değişiklik göstererek bazen cihaz takıldığı anda bazen de 6-7 ay içerisinde çınlamayı kesmektedir. Bu zaman farkında kişinin sürekli çınlama şiddeti önemli bir etkendir.

 Yeni Hayat İşitme Merkezi’nde uygulanan çınlama maskeleyici özelliği olan cihazlar:

7/24 Bize Ulaşın!

Erde Cem YILDIRIM

 

Şirket Yetkilisi

 

Tel: 0 539 253 80 90

This will close in 20 seconds